Eğtimcilerimize, Öğrencilerimize, Velilerimize; İyi Tatiller

Rumeli Türkleri Vakıf Başkanımız Kemal Baltepe 17 Ocak 2020 tarihinde yarıyıl nedeniyle tatile çıkacak öğrencilerimiz için yayınladığı ‘karne’ mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Çocuğun karnesi anne, baba ve aile için de eksikleri gösteren bilgidir. Öncelikle çocuğunuzun başarısızlık nedenlerini tespit edin. Daha sonra aileler çocuğun yaşadığı üzüntüleri bitirip, çözüm üretmelidir. Kötü karne getiren çocuğunuza asla kızmayın, suçlamayın. Onu tehdit etmeyin, bağırma, dövme ve cezalandırma gibi onur kırıcı davranışlardan kesinlikle uzak durun, başarı ve başarısızlık durumunda heyecanınızı fazla dışa vurmayın. Öncelikle karnede gördüğünüz iyi notlar üzerinde durum ve memnuniyetinizi dile getirelim. Kırık notlara ilişkin ifadelerinizi özenle seçin, kesinlikle kıyaslama yapmayın. Arkadaşının karnesinin daha başarılı olduğunu söyleyip, arkadaşıyla kıyaslama yapmak son derece yanlıştır. Bunun yerine bir sonraki dönem düzeltme fırsatı olduğunu söyleyelim.

Kıymetli öğretmenler, ülkemizin ve cumhuriyetimizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımız sizlerin eseri olacaktır. Öğrencilerinize tatili dinlenerek, ders ve ödev etkinliklerinin dışında okuma, ailesi ile birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak zaman geçirmelerini tavsiye edin. Öğretmenler olarak yaptıklarımızı, yapmak isteyip de yapamadıklarımızı, varsa hatalarımızı, bunların ışığında gelecek öğretim döneminde nasıl daha faydalı olabileceğimizi bir kez daha gözden geçirelim.

Sevgili öğrenciler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda sizler yükselteceksiniz. Unutmayın tembel öğrenci yoktur, okumanın bilincinde olmayan çalışmayan öğrenci vardır. Sizlere bol kitap okumanızı öneriyorum, okuma sevgisini kazandıktan sonra okumayı alışkanlık haline getirdiğinizde, çalışma konusunda bütün engelleri aşarsınız.

Sonuçta hedefinize ulaşırsınız. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir tatil geçirmenizi diliyorum” dedi.